قابلیت مسدود سازی نرم افزارهای ناخواسته برای تمامی کاربران ویندوز 10

قابلیت مسدود سازی نرم افزارهای ناخواسته برای تمامی کاربران ویندوز 10
دستگاه کنترل تردد کارابان

مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است که قابلیت به روز شده مسدود سازی نرم افزارهای ناخواسته برای تمامی کاربران ویندوز ۱۰ عرضه و به صورت پیشفرض فعال می‌شود.

سابقه سیستم عامل ویندوز ۱۰ در مسدود کردن امکان نصب نرم‌افزارهای ناخواسته روی سیستم کاربر چندان چنگی به دل نمی‌زند. با این حال مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است که ویندوز ۱۰ از این پس در این رابطه تغییر رویه داده است و از نصب خودکار نرم‌افزارهای ناخواسته‌ای که عمدتا مضراتشان بیشتر از فوایدشان است، جلوگیری می‌کند.

نرم‌افزارهای ناخواسته که به اختصار PUA یا PUP نیز خوانده می‌شوند، معمولا به باندلی از نرم‌افزارهای ناکارآمد اشاره دارند که به همراه نرم‌افزار اصلی روی سیستم کاربر دانلود می‌شوند. این نرم‌افزار‌ها ممکن است در مواردی ابزار جاسوسی، تبلیغات یا نرم‌افزارهای غیرضروری باشند که به همراه نرم‌افزاری رایگان دانلود می‌شوند و به سیستم کاربر آسیب می‌زنند.
گفتنی است که ویندوز ۱۰ از ابتدای اوت ۲۰۲۱ به صورت پیش‌فرض، نرم‌افزارهای ناخواسته را مسدود می‌کرد، اما خطای آن موجب شد که مایکروسافت در این قابلیت تجدید نظر کرده و اعلام کرده است که نسخه به‌روز شده آن را به زودی برای تمامی کاربران عرضه خواهد کرد.

این غول فناوری، در این باره خاطر نشان کرده است که نرم‌افزارهای ناخواسته در دسته بدافزارها طبقه‌بندی نمی‌شوند، اما نصب آنها می‌تواند فشار غیرضروری زیادی به سیستم کاربر وارد کرده و عملکرد آن را مختل کند.
مایکروسافت همچنین می‌گوید: «نرم‌افزارهای ناخواسته دسته‌ای نرم افزارها هستند که می‌توانند موجب کاهش سرعت دستگاه، نمایش تبلیغات ناخواسته یا در بدترین حالت نصب سایر نرم‌افزارهایی بشوند که مضر‌تر و مزاحم‌تر هستند.»

مایکروسافت اظهار داشته است که با به‌روزرسانی مه ۲۰۲۰ قابلیت مسدود سازی نرم‌افزارهای مزاحم را به ویندوز ۱۰ افزوده است، اما کاربران برای استفاده از این قابلیت می‌بایست ابتدا آن را فعال کنند. با این حال مایکروسافت هم اکنون ویژگی یاد شده را به صورت پیش‌فرض روی سیستم افراد فعال کرده است.

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *