RAID چیست و انواع آن چه کاربردی دارند؟

RAID چیست و انواع آن چه کاربردی دارند؟
دستگاه کنترل تردد کارابان

RAID یک تکنولوژی است برای بهبود عملکرد و کارایی داده ها بر روی  فضاهای ذخیره سازی storage
با استفاده از این تکنولوژی می توان از قابلیت های مختلفی همچون ریکاوری داده ها ، سرعت بالاتر ، داشتن قابلیت افزونگی ، کنترل خطا و غیره استفاده کرد که  بسیار تکنولوژی کاربردی و مهمی است.

از نظر لغوی RAID مخفف Array Redundant of Cheap Disks می باشد . یک سیستم RAID متشکل از دو یا چند درایو است که به صورت موازی کار میکنند. دیسک های مورد استفاده توسط این تکنولوژی می توانند هارد دیسک های معمولی باشند اما می توانند روی هاردهای SSD (درایوهای حالت جامد) نیز پیاده سازی شود.  از نظر طبقه بندی سطوح مختلف RAID وجود دارد، که  هر کدام برای یک وضعیت خاص بهینه شده و کاربرد دارد.
از مهمترین RAID ها میتوان به انواع زیر اشاره کرد :
RAID 0 : striping
RAID 1 : mirroring
RAID 5 : striping with parity
RAID 10 : combining mirroring and striping
دو گونه RAID وجود دارد : RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری
RAID سخت افزاری به صورت یک ماژول هست که به آن RAID Controller میگویند.
RAID نرم افزاری که این قابلیت در برخی از نسخه های ویندوز مانند ویندوز سرور ۲۰۱۲ ، ویندوز ۷ ، ویندوز ۸.۱ ، ویندوز ۱۰ ، سیستم عامل mac os x و غیره وجود دارد.
از نظر کارایی و سرعت RAID Controller قابلیت بسیار بالاتری نسبت به نسخه نرم افزاری دارد .
از تکنولوژی RAID می توان روی هاردهایی از جمله SATA – IDE – SCSI استفاده کرد .
حالا به توضیح مختصری از انواع RAID ها می پردازیم :

RAID 0: این نوع از RAID که به Stripe معروف است داده ها را به بلوک هایی تقسیم می کند که در تمامی درایو ها به صورت آرایه نوشته می شود. این نوع از RAID حداقل به دو دیسک نیاز دارد و عملکرد دیسک را بالا می برد ولی دارای قابلیت افزونگی و کنترل خطا نیست و اگر داده از دست برود قابلیت ریکاوری روی این دیسک وجود ندارد ولی از نظر سرعت جزو سریعترین های محسوب می شود .

RAID 1 : این نوع از RAID که به Mirroring معروف است به این صورت عمل میکند که داده را دوبار روی دیسک ذخیره میکند . این RAID حداقل نیاز به دو دیسک دارد و از ویژگیهای مهم این RAID قابلیت کنترل خطا است و اگر داده از روی یک دیسک از بین برود قابلیت بازگرداندن اطلاعات وجود دارد.از اشکلات این RAID میتوان به فضای ذخیره سازی داده اشاره کرد چون داده دوبار بر روی دیسک ذخیره می شود.

RAID 5 : این نوع از RAID از امن ترین نوع RAID ها به شمار می رود. این RAID حداقل به ۳ دیسک نیاز دارد و تا ۱۶ دیسک نیز میتوان به آن اضافه کرد. عملکرد این RAID به این صورت است که بلوک های داده را به صورت stripe در سراسر درایو قرار می دهد و یک داده از نوع parity روی تمام بلوک های داده نوشته می شود . با استفاده از داده های Parity قابلیت ریکاوری داده وجود دارد . از مزایای این RAID میتوان به سرعت بالا و قابلیت ریکاوری داده ها در صورت وجود داشتن یک سوم از دیسکها وجود دارد.

RAID 10: این نوع از RAID ترکیبی از RAID 0 و  RAID 1 می باشد . در این روش کلیه داده ها روی دیسک ها به صورت Mirror ذخیره میشود و همینطور قابلیت Stripe نیز در این روش وجود دارد و دارای سرعت بالایی می باشد . این نوع از RAID حد اقل به ۴ دیسک نیاز دارد و به دلیل وجود داشتن کپی از داده ها قابلیت ریکاوری کامل داده ها وجود داشته و سرعت خواندن و نوشتن داده ها بسیار بالاست. از مشکلات این روش این است که به دلیل اینکه ظرفیت دیسک به علت mirroring اشغال میشود ولی از نظر قابلیت کنترل خطا جزو بهترین روشها محسوب می شود .

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *