سیستمی که با استفاده از تگ های RFID آلودگی مواد غذایی را تشخیص می دهد.

سیستمی که با استفاده از تگ های RFID آلودگی مواد غذایی را تشخیص می دهد.
دستگاه کنترل تردد کارابان

محققان دانشگاه MIT در حال تحقیق و توسعه سیستمی هستند که در تشخیص آلودگی غذایی نقش موثر و مهمی دارد. این سیستم با استفاده از یک تگ RFID و یک سیستم دریافت امواج که به نام ماشین یادگیرنده نام دارد میتواند سالم بودن غذا را تشخیص دهد.

 عملکرد این سیستم به این صورت است که با استفاده از  تگ های RFID  که قیمت ارزانی دارد روی محصولات غذایی نصب می شوند و یک سیستم تشخیص این تگها که به صورت بی سیم قابلیت تشخیص این تگ ها را دارد قادر به تشخیص آلودگی مواد غذایی می شوند.
این سیستم که RFIQ نامیده می شود یک تگ خواننده RFID را شامل می شود که تغییرات لحظه ای که روی غذا اعمال می شود راحس می کند.

در این مطالعه هدف پایه و ابتدایی محققان بر روی خردسالان است چون مسمومیتهای غذایی یا آلودگی غذایی قشر خردسالان را بیشتر مورد تهدید قرار می دهد.
هدف محققان در آینده این است که این فناوری را روی تمام سوپر مارکتها و یخچال های هوشمند توسعه دهند تا به صورت لحظه ای از سالم بودن محصولات اطلاع پیدا کنند.این تکنولوژی به این صورت کار می کند که یک مدل یادگیری ماشین نوع ماده غذایی را با جزئیات یاد می گیرد و اطلاعات دریافت شده از تگ RFID نصب شده روی محصول غذایی را شناسایی کرده و تحلیل می کند و میزان سلامت غذا را تشخیص می دهد. از مزایای این سیستم به داشتن قابلیت بی سیم و قابلیت نصب روی تمام محصولات غذایی و تعریف محصول غذایی جدید روی سیستم یادگیری ماشین اشاره کرد.
این تگ های RFID نوع یون های سازنده یک محصول غذایی را شناسایی کرده و تغییرات لحظه ای این یون ها را با توجه به نوع ماده غذایی به سیستم تشخیص بی سیم ارسال می کند و این سیستم با توجه به مشخصات آن ماده غذایی که در پایگاه داده خود ذخیره دارد می تواند تشخیص دهد که ماده غذایی سالم است یا فاسد .
با توجه به آمار مسمومیت و آلودگی غذایی برای نمونه از سال ۲۰۰۸ تا کنون ۵۰۰۰۰ کودک خردسال در چین دچار مسمومیت ناشی از آلودگی غذایی شده اند . مسلما با این تکنولوژی به جلوگیری از این مسمومیت ها و بیماریهای ناشی از آن کمک شایانی می شود.

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *