نقاشی هوش مصنوعی در یک حراجی با قیمت هنگفت به فروش رسید

نقاشی هوش مصنوعی در یک حراجی با قیمت هنگفت به فروش رسید
دستگاه کنترل تردد کارابان

کارشناسان با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، موفق به کشیدن اولین پرتره نقاشی شدند که در حراج مشهور کریستی لندن به قیمت ۴۳۲ هزار دلار فروخته شد درحالی که کارشناسان قیمت ۱۰ هزار دلار برای آن تخمین زده بودند.نقاشی کشیده شده پرتره‌ای از یک مرد فرانسوی تخیلی به نام ادموند بلامی (Edmond Belamy) است.

این گروه، الگوریتمی را با یک مجموعه داده متشکل از حدود ۱۵ هزار پرتره نقاشی شده بین قرن‌های ۱۴ تا ۲۰ میلادی تغذیه کردند. بخش تولیدی الگوریتم با استفاده از درک خود از آثار هنری، شروع به خلق تصاویر خود کرد.

هویت فرد خریدار این تابلوی نقاشی مشخص نیست و او خرید را با استفاده از تماس تلفنی انجام داده است. در زیر تابلوی نقاشی قسمت سمت راست امضای ریاضی هوش مصنوعی که با استفاده از الگوریتم تابلو را کشیده است به شکل[(((min max Ex [log (D (x))]+ Ez[log (۱-D (G (z) مشاهده می‌شود . پژوهشگرانی که بر ایجاد الگوریتم هوش مصنوعی برای تهیه تابلوی نقاشی مشارکت داشته‌اند استفاده از این فناوری برای خلق آثار هنری را مشابه هنر عکاسی در اوایل دهه ۱۸۵۰ میلادی می‌دانند که تحولی بزرگ در دنیای آن زمان بود و سبب شد دیگر کشیدن تابلو‌های سنتی دستی رونق سابق را نداشته باشد.

این تابلوی هنری به وسیله زبان آموزش ماشین (Generative Adversarial Network) مشهور به GAN ایجاد شده است.

محققان اعتقاد دارند هوش مصنوعی در آینده در بسیاری از زمینه‌های هنری وارد می‌شود و هنرمندان از قابلیت‌های هوش مصنوعی برای خلق آثار هنری فوق العاده ارزشمند استفاده خواهند کرد . “Obvious” نام گروهی است که چندی از هنرمندان فرانسوی در آن حضور دارند و توانسته‌اند با استفاده از هوش مصنوعی یک الگوریتم برای کشیدن نقاشی ایجاد کنند و تا کنون ۱۱ اثر را توسط هوش مصنوعی خلق کرده‌اند.

کارشناسان حراج کریستی دلیل فروش این تابلوی عجیب که نقاش آن انسان نیست را جذاب بودن استفاده از فناوری‌های جدید و اثرآن در بازار اعلام کرده‌اند.
بخش دیگری از این سیستم به نام “تمیز دهنده”(Discrimator) ، با تعیین تفاوت بین هنر انسان و هنر تولید شده توسط قسمت تولیدی ایفای نقش می‌کند . این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تمیز دهنده دیگر تفاوتی حس نکند . در این حالت بود که مجموعه هنری متقاعد شد که کار هوش مصنوعی به اندازه کافی برای فروش آثار تولیدی خوب شده است. به گفته کارشناسان در سال‌های آینده با فراگیر شدن هوش مصنوعی در جهان ، قیمت وسایل و اجزایی که با استفاده از این فناوری عرضه می‌شود کاهش خواهد یافت و عده بیشتری از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

با وجود پیشرفت فوق العاده هوش مصنوعی و افزایش توان و قابلیت آن برای ارتباط با انسان ، انجام مسئولیت‌های مختلف و حتی تصمیم گیری،  گروهی از دانشمندان قدرت دادن به هوش مصنوعی را خطری جدی برای آینده زندگی انسان‌ها می‌دانند و اعتقاد دارند امکان دارد حیات انسان در آینده به دلیل دادن قدرت بیش از اندازه به هوش مصنوعی به خطر افتد .

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *