ربات 10 دلاری برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان

ربات 10 دلاری برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان
دستگاه کنترل تردد کارابان

محققان دانشگاه هاروارد توانسته‌اند رباتی ۱۰ دلاری بسازند که AERobot نام دارد و به بچه‌ها کمک می‌کند تا برنامه‌نویسی یاد گرفته و اطلاعاتی در مورد هوش مصنوعی کسب کنند.

این ربات برای استفاده در دبیرستان‌ها و یادگیری مهارت‌های مربوط به فناوری اطلاعات بسیار مناسب است. امید می‌رود که این ربات تعداد بیشتری از دانش آموزان مدارس را به علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات علاقه‌مند کند.

ساخت این ربات بخشی از یک طرح گسترده به منظور طراحی ربات‌های ارزان قیمت است که مصارف آموزشی داشته و در کشورهای در حال توسعه هم قابل استفاده باشند. علت اصلی ارزان قیمت بودن این ربات طراحی آن با استفاده از مواد ساده و کم هزینه است.

مایک روبن اشتیان و همکارانش که ربات مذکور را طراحی کرده‌اند می گویند ساخت آن را با استفاده از دستگاه ارزان قیمتی انجام داده‌اند که به طور خودکار مدارهای مورد نیاز ربات یاد شده را چاپ و سرهم می‌کند. هدایت این دستگاه با استفاده از رایانه‌های عادی هم قابل انجام است و با استفاده از پرت یو اس بی رایانه‌ها یا لپ تاپ‌ها صورت می‌گیرد.

برای استفاده از ربات مذکور، زبان برنامه نویسی موسوم به minibloqs ابداع شده که عمدتاً بر مبنای دریافت دستورات گرافیکی عمل می‌کند. لذا برای استفاده از آن باید از تصاویر و نه کدهای پیچیده بهره گرفت. تصاویر یاد شده بر روی یک نمایشگر آل ای دی که بر روی ربات نصب شده ظاهر می‌شوند.

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *