تراشه های cortex m23 ، cortex m33 در حوزه اینترنت اشیا

تراشه های cortex m23 ، cortex m33 در حوزه اینترنت اشیا
دستگاه کنترل تردد کارابان

شرکت انگلیسی ARM که به عنوان طراح چیپ‌ست‌های پردازشی شناخته می‌شود، در حال حاضر میزبان رویداد TechCon خود در سانتاکلارا کالیفرنیا است. آرم دو طرح جدید برای چیپ‌های مورد استفاده در اینترنت اشیاء را معرفی کرده است. Cortex-M23 و Cortex-M33 شرکت آرم، در واقع اعضای جدیدی از خانواده‌ی چیپ‌ست‌های مبتنی بر معماری ARMv8-M به شمار می‌روند. تراشه‌های جدید مورد بحث به منظور افزایش امنیت، از تکنولوژی تراست‌زون (ٰTrustZone) این کمپانی استفاده می‌کنند.


این نوع چیپ‌ست‌ها قرار است به عنوان نسل جدیدی از پردازنده‌ها برای کاربرد در دستگاه‌ی حوزه‌ی اینترنت اشیاء مورد استفاده واقع شوند. هدف کمپانی این است که معماری‌های مناسبی برای کاربرد در اینترنت اشیاء را ارائه دهد که از نظر مصرف انرژی بهینه بوده و مقیاس‌پذیر باشند و نیز امنیت بالایی را هم ارائه دهند. در حالیکه بسیاری از کمپانی‌های دیگر چیپست‌های مختلفی دارند که هر کدام از یک نظر قابلیت‌های بهتری دارند، اما شرکت arm قصد دارد تا بین امنیت، کارایی، عملکرد، و هزینه توازن قابل قبولی را یافته و یک معماری مناسب برای کاربرد در حوزه‌ی لوازم و محصولات مرتبط با اینترنت اشیاء را ارائه دهد.

بدین ترتیب، چیپ‌ست‌هایی که از این معماری بهره ببرند، به لامپ‌های هوشمند و ردیاب‌های سلامتی محدود نخواهند بود. دو طرح جدید ارائه شده توسط آرم، از نوع ۳۲ بیتی بوده و از همانطور که اشاره شد از فناوری تراست‌زون این کمپانی بهره می‌برند که این امر باعث می‌شود تا Cortex M23 و Cortex M33 از پایه‌های کم‌قدرت CoreLink SIE-200 استفاده کند و در نتیجه یک اتصال داخلی بین محصولات اینترنت اشیاء و پردازنده برقرار خواهد شد. Cortex-M33 در مقایسه با نسب قبلی خود یعنی معماری Cortex-M4 و Cortex-M3 (که در ساعت هوشمند پبل‌تایم مورد استفاده واقع شده) تا ۲۰ درصد عملکرد بهتری دارد. Cortex-M23 نیز برای اپلیکیشن‌هایی طراحی شده که از نظر مصرف انرژی بهینه عمل کرده و نقش مهمی را هم ایفا می‌کنند. از مهم‌ترین نکاتی که در فروش این معماری‌های جدید موثر‌ است می‌توان به دسترسی امن به سرویس‌های ابری و نیز بین این سرویس‌ها، مراحل بروزرسانی ساده‌سازی شده در سراسر شبکه‌های پیچیده و اتصال بهینه آن‌ها اشاره کرد.

شرکت‌هایی که قصد تولید محصولات مرتبط با حوزه‌ی اینترنت اشیاء را دارند، می‌توانن از لایسنس طراحی Cortex-M23 و Cortex-M33 در صنعت نیمه‌هادی استفاده کنند. علاوه بر این سازنده‌های مشهور میکروکنترلر در جهان از جمله آنالوگ‌دیوایسز، میکرو‌چیپ، ان‌ایکس‌پی، Nuvoton، Renesas، سیلیکون‌لبز، و اس‌تی میکروالکترونیکز اشاره کرد که از قبل حق استفاده از این معماری‌های جدید را برای کاربرد در محصولات جدید خود خریداری کرده‌اند. دفتر مرکزی شرکت ARM در شهر کمبریج انگلستان قرار دارد و بد نیست اشاره کنیم که این کمپانی در سپتامبر سال ۲۰۱۶ توسط SoftBank Group ژاپن طی قراردادی به ارزش ۳۲ میلیارد دلار خریداری شد.

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *