اینترنت 6G می‌تواند سرعتی معادل ۸۰۰۰ برابر اینترنت 5G داشته باشد

اینترنت 6G می‌تواند سرعتی معادل ۸۰۰۰ برابر اینترنت 5G داشته باشد
دستگاه کنترل تردد کارابان

چه زمانی اینترنت ۶G قابل استفاده خواهد بود؟ اکودن گفته است که حدود یک دهه با آمدن اینترنت ۶G فاصله داریم. طبق پیش‌بینی‌های هر دو بنیانگذار هواوی در سپتامبر ۲۰۱۹، اینترنت ۶G هنوز در مرحله اولیه قرار داشته و حداقل ده سال از آن فاصله داریم.

سرعت اینترنت G6 چقدر خواهد بود؟

ما نمی دانیم که هنوز اینترنت ۶G چقدر سریع خواهد بود. البته محققان همچنان حدس‌هایی برای سرعت اینترنت ۶G دارند. یکی از متداول‌ترین آنها از دکتر مهیار شیروانی مقدم از دانشگاه سیدنی است که ادعا می‌کند ۶G می‌تواند سرعت غیرقابل باور ۱TB در ثانیه یا ۸۰۰۰ گیگابایت بر ثانیه را داشته باشد. در این صورت، اگر یک فیلم را در چند ثانیه از نتفلیکس با اینترنت ۵G دانلود می‌کردید، با ۶G قادر خواهید بود فقط در یک ثانیه، ۱۴۲ ساعت فیلم از نتفلیکس را دانلود کنید. البته همانطور که ITU اعلام کرده، هنوز اطلاعات زیادی درباره ۶G منتشر نشده است.

اینترنت ۶G چگونه خواهد بود؟

اینترنت ۶G همانند ۵G خواهد بود، اما کامل‌تر حتی با سرعت بالاتر، تاخیر کمتر و پهنای باند فوق‌العاده بزرگ. محققان و دانشمندان در مورد ۶G فراتر از یک شبکه «سیمی» صحبت می‌کنند که شامل دستگاه‌هایی می‌شود که به عنوان آنتن عمل کرده و از یک شبکه غیرمتمرکز که فقط تحت کنترل یک اپراتور شبکه واحد نیست، استفاده می‌کند. اگر همه چیز با استفاده از ۵G به هم متصل شوند، اینترنت ۶G این دستگاه‌های متصل را آزاد خواهد کرد؛ زیرا سرعت بالاتر داده و تأخیر کمتر باعث اتصال فوری دستگاه به دستگاه می‌شود.

آمدن اینترنت ۶G چه تاثیر بر زندگی ما خواهد داشت؟

در حالی که فناوری که از اینترنت ۵G انتظار داریم، از اتومبیل‌های خودگردان گرفته تا هواپیماهای بدون سرنشین به شهرهای هوشمند، با ۶G بهبود خواهد یافت. همچنین ممکن است برنامه‌های علمی-تخیلی مانند ادغام مغز با کامپیوترها و سیستم‌های کنترل لمسی را تا حد زیادی بهبود بخشد. NTT DoCoMo در مورد ساخت ۶G می‌گوید که ۶G این امکان را فراهم می‌کند تا در فضای سایبری و از طریق دستگاه‌های پوشیدنی و میکرو دستگاه‌های سوار شده بر روی بدن انسان، از فکر و عمل انسان در زمان واقعی پشتیبانی شود.

این گزارش درواقع به تبدیل شدن داستان‌های تخیلی به یک واقعیت علمی اشاره می‌کند. همچنین در ادامه گفته شده که سرعت بیش از ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه می‌تواند رابطه حسی ممکن را ایجاد کند که دقیقاً حس زندگی واقعی را از طریق عینک‌های هوشمند و یا لنزهای تماسی ایجاد می‌کند. در ادامه نیز در مورد اولویت‌بندی مصرف کم انرژی برای شارژ و پوشش‌هایی که می‌تواند حتی در دریا و یا تا فضا گسترش یابد، صحبت شد.

چه تیمی بر روی پروژه اینترنت ۶G کار می کنند؟

دقیقاً مانند اینترنت ۵G، اکثر شرکت‌ها و دولت‌های بزرگ بر روی پروژه ۶G کار می‌کنند و چندین نفر هم اکنون در مورد برنامه‌های ۶G صحبت می‌کنند. ژاپن اخیراً پروژه ۶G خود را پس از یک کنفرانس مطبوعاتی در ژانویه سال ۲۰۲۰ که در آن قصد خود برای تلاش‌های استانداردسازی را اعلام کرد، راه انداخت. گزارش NTTDoCoMo که در بالا ذکر شد، هیجان‌انگیزترین دیدگاهی را که ۶G می‌تواند به وجود آورد، ترسیم کرده است.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ چین خبر از تشکیل تیم تحقیقاتی اختصاصی برای پروژه اینترنت ۶G را اعلام کرد. در حالی که در فنلاند، برنامه تحقیقاتی اینترنت ۶G توسط نوکیا، دانشگاه اوولو و سایر مراکز ارتباطی و تجاری پشتیبانی می‌شود. البته تیم‌های تحقیقاتی اینترنت ۶G به این چند مورد محدود نشده و سامسونگ و ال جی نیز دارای مراکز تحقیقاتی ۶G در کره جنوبی هستند و SK Telecom، نوکیا و اریکسون نیز در یک پروژه تحقیقاتی اینترنت ۶G با هم همکاری می‌کنند.

در ایالات متحده آمریکا، رئیس جمهور دونالد ترامپ در فوریه ۲۰۱۹ توئیت کرد که فناوری اینترنت ۵G و ۶G را در آمریکا در اسرع وقت می‌خواهد.

اگر بخواهیم سرعت ۶G را تخمین بزنیم، می‌توانیم بگوییم این شبکه امکان می‌دهد ۴۰ تا ۵۰ فیلم با کیفیت ۴K را در یک ثانیه دانلود کنید.

کلام آخر
در حال حاضر ۵G به تازگی مورد توجه واقع شده است و با حداقل ده سال فاصله‌ای که با روی کار آمدن ۶G داریم، اجازه دهید از برخی فناوری‌های هیجان‌انگیز اینترنت ۵G تا قبل از آمدن اینترنت ۶G لذت ببریم. نظر شما درباره آمدن اینترنت ۶G چیست؟ بنظر شما وعده های دانشمندان درباره اینترنت ۶G محقق خواهد شد؟

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *