۴۰ درصد جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۴ به اینترنت 5G دسترسی خواهند داشت

۴۰ درصد جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۴ به اینترنت 5G دسترسی خواهند داشت
دستگاه کنترل تردد کارابان

بر اساس آخرین گزارشات شرکت مخابراتی اریکسون، شبکه های ارتباطی این کمپانی در حال حاضر نیمی از ترافیک اینترنت موبایل دنیا را در اختیار دارند و تا سال ۲۰۲۴ تقریباً ۱.۵ میلیارد نفر قادر خواهند بود که به نسل پنجم شبکه های ارتباطی نیز دسترسی پیدا کنند.

حال به توضیح تکنولوژی LTE و LTE-A و نسل پنجم اینترنت میپردازیم :

LTE چیست ؟
LTE  یک استاندارد برای شبکه نسل ۴ است که ظرفیت شبکه و سرعت بیشتری را در اختیار کاربران موبایل قرار می دهد. از ویژگی های مهم این تکنولوژی سرعت انتقال داده ها چیزی در حدود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه برای دانلود و برای آپلود در حدود ۳۰ مگابیت در ثانیه است. میزان تاخیر در این تکنولوژی نسبت به نسلهای قبل کاهش چشمگیری داشته و پهنای باند آن افزایش داشته است و با تکنولوژی GSM و UMTS که نسلهای قدیمی محسوب میشوند سازگاری کامل دارند.
LTE-A
این نسخه از LTE به منظور بهبود استاندارد فعلی، برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در اسپانیا مورد آزمایش قرار گرفت. LTE-A فناوری رادیویی و معماری LTE را بهبود بخشید
LTE-A سرعت و پهنای باند را دو تا سه برابر نسبت به نسخه LTE بهبود بخشیده است .از ویژگی های LTE-A این است که تمام دستگاه های LTE-A با استاندارد LTE سازگار هستند.

اینترنت نسل پنجم یا ۵G چیست؟
در حال حاضر شبکه‌ی LTE و در برخی نقاط دنیا شبکه‌ی LTE-A متداول است. اهداف نسل بعدی شبکه موبایل یعنی نسل پنجم، توسط اتحادیه‌ی شبکه‌های همراه تدوین شده و شامل موارد زیر است:
سرعتی در حد چند ده مگابایت بر ثانیه (برای ده‌ها هزار کاربر) اینترنت ۱ گیگابیت بر ثانیه‌ای برای ۱۰ کارمندی که در یک دفتر کاری مشغول فعالیت هستند .
چندصد هزار کانکشن یا مسیر ارتباطی برای اتصال شبکه‌ای عظیم از حسگرها به اینترنت (در اینترنت اشیاء و وسایل هوشمند)
بازدهی شبکه بایستی به مراتب بهینه‌تر از ۴G باشد؛ به عبارت دیگر بتوان از پهنای باند موجود، استفاده‌ی کامل‌تری کرد.
بازدهی سیگنال‌دهی افزایش یابد و تأخیر شبکه به مراتب کمتر از شبکه‌ی ۴G باشد.
در میان موارد فوق، حداقل سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه که چند برابر بیشتر از سرعت LTE است، تأخیر زیر ۱ میلی‌ثانیه و مصرف انرژی بهینه‌تر، بسیار مهم هستند. در حقیقت شبکه‌ی ۵G تنها برای تجربه‌ی سرعت بالاتر معرفی نمی‌شود بلکه قرار است وسایل هوشمند منزل، محیط کار و شهر را وارد شبکه‌ای بزرگ و گسترده کند. با راه اندازی کامل شبکه ۵G در سراسر دنیا مطمئنا انقلاب بزرگی در زمینه سرعت اینترنت اتفاق خواهد افتاد. در تصویر زیر سیر تکامل نسل های شبکه های موبایل را مشاهده می کنید :

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *