سایبرداگ سگ رباتیک شیائومی با مغز انویدیا

سایبرداگ سگ رباتیک شیائومی با مغز انویدیا
دستگاه کنترل تردد کارابان

شرکت چینی “شیائومی”(Xiaomi) از سگ رباتیک خود موسوم به “سایبر داگ”(CyberDog) رونمایی کرد که یک ربات چهارپای متن باز است که توسعه دهندگان می‌توانند برای آن برنامه‌های کاربردی خود را ایجاد کنند.

همانطور که در وب‌سایت “شیائومی” اشاره شده است، این ربات با استفاده از پردازنده نسخه “Jetson Xavier NX NVIDIA” که به عنوان کوچکترین ابر رایانه هوش مصنوعی جهان شناخته می‌شود، اداره می‌شود.

این ماژول هوش مصنوعی قدرتمند، بسیاری از برنامه‌ها و کاربردهای این ربات از جمله تشخیص و دنبال کردن صاحب خود را عملی می‌کند.

“سایبر داگ” دارای ۱۱ حسگر از جمله حسگرهای لمسی، اولتراسونیک و GPS استفاده می‌کند و با دوربین‌ها و میکروفون‌های خود می‌تواند با جهان اطراف ارتباط برقرار کند. همچنین ربات سایبرداگ را می‌توان از طریق گوشی نیز کنترل کرد.

دوربین‌های موجود بر روی صورت این سگ رباتیک به آن اجازه می‌دهد تا از شخصی که به عنوان صاحب آن تعریف شده است، پیروی کرده و موانع موجود در محیط نزدیک خود را پشت سر بگذارد.

“سایبر داگ” حتی می‌تواند یک شخص را در میان جمعیت انتخاب کرده و آن شخص را برچسب گذاری و دنبال کند.

“سایبر داگ” یک نمونه دیگر از سگ‌های رباتیک است که شباهت زیادی به ربات مشهور “اسپات”(Spot) ساخته شرکت “بوستون داینامیکس”(Boston Dynamics) دارد که اکنون به تصاحب شرکت “هیوندای” درآمده است.

همه این سگ‌های رباتیک از آخرین فناوری رباتیک پیشرفته برای ایجاد یک ماشین زیرک استفاده می‌کنند که قادر به عبور از موانع و گذر از مناطق مختلف است، به این معنی که می‌توان از آنها برای واکنش به فجایع و بلایای طبیعی و تعدادی از برنامه‌های دیگر با هدف جایگزینی با انسان در کارهای خطرناک استفاده کرد. همچنین به عنوان بخشی از محصولات هوشمند این شرکت می‌تواند با استفاده از سیستم XiaoAI خود برای کنترل سایر لوازم خانگی هوشمند مانند تلویزیون، کولر گازی و تصفیه کننده هوا از آن استفاده کرد. در کل ربات شرکت شیائومی محصول بسیار چشمگیری است.

فعلا مشخص نیست که شیائومی چه آینده‌ای را برای سایبرداگ تصور کرده است اما اعلام کرده کار خود را با تحویل ۱۰۰۰ “سایبر داگ” به طرفداران، مهندسان و علاقه‌مندان  آغاز می‌کند. ایده این شرکت این است که  جامعه رباتیک با توجه به متن باز بودن آن استفاده کنند تا قابلیت های گوناگون سایبرداگ را بررسی و آزمایش کنند.

قیمت “سایبر داگ” حدود ۱۵۴۰ دلار است.

کارابان وب
نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *